آلیاژهای استنلس استیل

استنلس استیل (فولاد ضد زنگ)

فولاد ضد زنگ حاوی حداقل 5/10٪ کروم است که موجب می شود در محیط های حاوی مایع خورنده و اکسیداسیون مقاومت بیشتری از خود نشان دهند.فولاد ضد زنگ در محیط های دارای مایعات و بخارات از دو خواص متمایز برخوردارند: در دمای کمتر از 650 درجه سانتیگراد “مقاوم در برابر خوردگی” و در دماهای بالاتر “مقاوم در برابر حرارت” هستند.

استنلس استیل سری 300 و 400 جز محبوب ترین آلیاژهای فولاد ضد زنگ هستند:

آلیاژهای پایه آلومینیوم

آلیاژهای پایه آلومینیوم

آلیاژ های پایه آلومینیوم آمیزه منحصر بفردی از خواص مکانیکی و مقاومت به خوردگی را دارا می‌باشند. این آلیاژ ها با داشتن حدود یک سوم تراکم فولاد، توان های بیشتری در نسبت ‌های وزنی دارند.  مدول الاستیسیته آنها نیز یک سوم فولاد می‌باشد.

اما با طراحی دقیق، سازه‌ هایی که سبک‌تر و محکم‌تر باشند را می‌توان با آلومینیوم ریخته گری کرد.

 

 

 

آلیاژهای پایه مس: برنج و برنز

آلیاژهای پایه مس: برنج و برنز

آلیاژهای پایه مس دارای یک جزء اصلی مس هستند و شامل برنج، برنز، مس و نیکل می باشند. آنها معمولاً برای کاربردهای دریایی و برقی مورد استفاده قرار می گیرند زیرا دارای هدایت حرارتی بالا، مقاومت در برابر خوردگی عالی، شکل پذیری و چقرمگی مناسبی هستند.

برنج حاوی مس و روی است و به طور معمول برای ابزارهای ضد جرقه، اجزای لوله کشی و شیرآلات صنعتی (ولو) استفاده می شود. 

 

 

 

کربن استیل (فولاد کربنی) و فولاد های آلیاژی

کربن استیل (فولاد ساده کربنی) و فولاد های آلیاژی

کربن و فولاد های کم آلیاژ پرکاربرد ‌ترین مواد در دنیای مکانیک هستند. هیچ گروه دیگری از مواد وجود ندارد که طیف وسیعی از خواص مکانیکی را اینچنین مقرون به صرفه عرضه کند. فولاد های کربنی آلیاژ های آهن، کربن، منگنز و سیلیکون می ‌باشند.

فولاد های کم آلیاژ شبیه فولاد های کربنی هستند اما برای بهبود عملیات حرارتی، دارای عناصر آلیاژی اضافی چون کروم و مولیبدن نیز می‌باشند.

 

 

 

آلیاژهای پایه نیکل

آلیاژهای پایه نیکل

عمدتا شامل نیکل، کروم، و مولیبدن می‌باشد. همچنین بسته به نیاز ما میتوان از با ترکیب کمی از عناصر آلیاژی دیگر آلیاژ هایی با مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی یا با استحکام بالا تولید کرد.این آلیاژ ها در محیط‌های سخت و یا در تماس با خورنده‌هایی که فراتر از توانایی فولاد ضد زنگ سری 300 هستند استفاده می‌شوند.

یکی از موارد اصلی که آلیاژ های نیکل را منحصر بفرد می‌کند خواص انبساط حرارتی آنهاست. آنها همچنین به‌طور ویژه‌ای مغناطیسی می‌باشند.

 

 

 

آلیاژهای پایه کبالت

آلیاژهای پایه کبالت

آلیاژ های برپایه کبالت شدیدا در برابر خوردگی و حرارت مقاوم‌ اند که تا درصد زیادی به خاطر خواص فوق‌العاده کبالت می‌باشد. آلیاژ هایی که در صنعت گستر تولید می‌شوند به طور کلی مقاوم به حرارت و سایش (resistance) هستند و لذا حاوی مقادیر زیادی کربن، کروم و تشکیل‌ دهند‌ه ‌های کاربیدی همچون تنگستن می‌باشند.

ریز ساختارشان شامل مقادیر زیادی کاربید های اولیه در یک ماتریس کبالتی-کرومی می‌باشد.

 

 

 

فولاد ابزار

فولاد ابزار

فولاد ابزار متعلق به گروه گسترده ‌ای از مواد هستند که برای برش، پانچ و شکل دهی مواد دیگر طراحی شده‌اند. صنعت گستر ابزارهایی با آلیاژ های آهن دارای 0.25 تا 2.5% کربن با مقادیر قابل ملاحظه‌ای کروم، مولیبدن، تنگستن، وانادیوم، کبالت و مقادیر کمتری نیکل می‌سازد.

ما در صنعت گستر قطعات ریخته گری دقیق از تمامی سری ‌های فولاد ابزار تولید می‌کنیم.

 

 

 

آلیاژهایی با ضریب انبساط حرارتی کنترل شده

آلیاژهایی با ضریب انبساط حرارتی کنترل شده

آلیاژ های با ضریب انبساط حرارتی کنترل شده بر پایه آهن-نیکل تولید شده و به‌ خاطر ضریب پایین انبساط حرارتی (CTE) شهرت دارند. آهن و نیکل ضریب انبساط حرارتی بسیار مشابهی دارند؛ اما در این آلیاژ ها ضریب انبساط حرارتی با افزودن نیکل به آهن تغییر می‌یابد.

از آلیاژ های این گروه می توان دو دسته اینوار و کوار را نام برد.

 

 

 

Call Now Button
×

سلام، وقت بخیر

تیم پشتیبانی ما آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان می باشد. در صورت تمایل می توانید از طریق شماره تماس یا ایمیل: "sgicofficial@gmail.com" نیز با ما در ارتباط باشید.

× WhatsApp