بوشن یا کوپلینگ در لوله کشی صنعتي یا لوله کشی خانگي مورد استفاده قرار می گیرد كه بخش کوتاه شده ای از یک لوله يا تيوب به شکل جوش محفظه ای یا رزوه ماده در یک یا هر دو انتهای آن است. این امر اجازه می دهد تا دو لوله یا تيوب با اندازه های مساوی یا متفاوت به یکدیگر متصل شوند. بوشن جز اتصالاتی است که به گسترش یا اتمام لوله كشي کمک می کند. از این اتصالات برای تغییر اندازه لوله، تعمیر لوله های شکسته یا در قسمت هايي كه نشتی وجود دارد نیز استفاده می شود.

برای تسهیل در تغییر جهت و عبور از موانع، بسیاری از تاسیسات لوله كشي به لوله ها با طول هاي متفاوت نیاز دارند که به یکدیگر متصل شده یا برش داده شوند. این كار به یک روش نسبتاً سریع برای اتصال بخش های لوله ضمن حفظ تمامیت لوله ها در این فرآیند نیاز دارد. بوشن اتصال لوله ای است که از آن برای وصل كردن دو یا چند لوله استفاده می شود به گونه ای که استمرار بین آنها حفظ شود.

بدنه اتصال کوپلینگ معمولاً از همان مواد لوله ها یا مشابه چیزی که به آن وصل می شود، ساخت ميشوند. بسته به میزان تحرک قطعه در لوله کشی ممکن است جنس آن سخت یا انعطاف پذیر باشد و همچنین ممکن است دائمی یا قابل جابجایی باشد. بوشن ها می توانند به اندازه قطر داخلی لوله ها افزایش یا کاهش یابد تا به لوله ها در اندازه های مختلف وصل شوند، همچنين مي توانند از نوع T شكل یا متقاطع باشند تا به بیش از دو لوله بپیوندند، یا زاویه دار باشند تا خم شوند. بوشن ها همچنین ممکن است شامل ویژگی های جانبی یا تجهیزات جانبی مانند کنتور جریان یا ولو باشند.

 

دسته بندي بوشن ها

کوپلینگ ها كه زیر مجموعه اتصالات لوله هستند را می توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

  • بوشن هاي دائمي (Permanent Coupling)
  • بوشن هاي موقتي (Removable Coupling)

کوپلینگ هاي دائمي (Permanent Coupling):

بوشن هاي دائمي معمولاً در لوله های فولادی یا مسی یا به عنوان چسب در لوله های PVC  با لحیم کاری یا جوش برنج استفاده می شوند. این اتصالات دائمی اگر به درستی نصب شوند، ,از ویژگی هایی چون سختی و آب بندی بسیار خوبی برخوردار هستند که موجب می شود تا دیگر در آینده نياز به هیچ تغییری در لوله کشی نباشد .

کوپلینگ هاي موقتي (Removable Coupling):

بوشن هاي موقتي با قابليت جابجایی اکثراً از نوع رزوه اي هستند که به آنها اجازه می دهد تا به لوله ها پیچ شوند. ساده ترین آن ها شامل یک بخش با اندازه كمي بزرگتر از لوله هایی است که باید به آنها وصل شود و با رزوه دروني به هم متصل مي شوند. انتهای لوله ها نیز رزوه شده اند و کوپلینگ ها به سادگی با نوار آب بندی بسته شده و به هر دو لوله پیچ می شود.

 

انواع بوشن ها:

كامل (Full)

نصفه (Half)

تبديل-بوشن (Reducing Coupling)

متراكم كننده (Compression)

شيب دار / قابل مرمت (Slip/Repair)

 

بوشن كامل (Full Coupling):

کوپلینگ كامل براي اتصال لوله هايی با اندازه قطر داخلي کوچک استفاده مي شوند. از آن برای اتصال لوله به لوله یا لوله به قالب یا مغزی استفاده می شود. می توان آن را به صورت رزوه اي یا جوش محفظه ای وصل کرد. 

اگر دو سر بوشن متفاوت باشد (به عنوان مثال يك طرف رزوه BSP و طرف ديگر رزوه NPT)، در اين صورت معمولاً به آن تبديل (adaptor) گفته می شود.

خرید بوشن کامل رزوه ای استیل | Coupling fitting

 

بوشن نصفه  (Half Coupling):

کوپلینگ نصفه برای ایجاد انشعاب با قطر داخلی کوچک از یک مخزن یا لوله ای با قطر داخلی بزرگ استفاده می شود. این می تواند به صورت رزوه اي یا از نوع جوش سوکتی باشد که این جوش محفظه ای یا انتهای رزوه شده تنها در یک طرف قرار دارد.سفارش انواع بوشن استیل رزوه ای | کوپلینگ رزوه ای استیل

بوشن نصفه جوش سوكتی را می توان به طور مستقیم به لوله بزرگ جوش داد تا یک اتصال شاخه اي ايجاد شود. از آن برای جداسازی شاخه ای با قطر داخلی کوچک از یک لوله بزرگ استفاده می شود که در آن نیاز به لوله اي با جوشکاری سوکت در اندازه هاي کوچک وجود دارد. بوشن نصفه رزوه ای فقط يك طرف رزوه شده دارد و طرف ديگر آن باید جوش لب به لب با انتهای ساده یا انتهای باریک ايجاد شود .

 

تبدیل-بوشن (Reducing Coupling):

تبدیل-کوپلینگ برای اتصال لوله های با قطرهای متفاوت استفاده می شود. تولید کوپلینگ استیل رزوه ای و بوشنتبدیل-بوشن داراي دو اندازه متفاوت در هر سمت مي باشد. تبدیل های بوشنی معمولا در جایی که خطوط تغذیه کننده کوچک به مدارهای منبع بزرگ وصل می شوند یا به اتصالات قطر کوچک وصل شده اند، مورد استفاده قرار مي گيرد. بوشن هاي تبديلي معمولا با شكل ساده يا رزوه اي، به همان روشی که اتصال لوله استاندارد به دو طول لوله برقرار مي شود، پیچ ​​خواهد شد. تبدیل-بوشن جوشی شبیه به بوشن هاي رزوه اي هستند اما بدون رزوه.

 

 

بوشن متراكم كننده (Compression Coupling):

کوپلینگ متراكم كننده دو لوله کاملاً هم تراز را به هم وصل می کند که در آنها یک روكش مخروطی بر روی محل اتصال قرار گرفته و دو فلنج بر روی آن کشیده می شود به طوری که آنها به طور خودکار لوله ها را متمرکز کرده و فشار کافی را براي اتصال فراهم می کنند.

قیمت بوشن استیل دنده ای و کوپلینگ رزوه ای 

بوشن شيب دار / قابل تامیر (Slip/Repair Coupling):

کوپلینگ شيب دار (كه گاهي اوقات کوپلینگ قابل تعمير هم ناميده مي شود.) شامل دو لوله است که یک طرف آن بیرون آمده و با طول های محختلف به لوله متصل میشود. بوشن شيب دار عمدا و بدون هیچگونه محدودیت داخلی ساخته می شود، تا در محل هاي تنگ مانند تعمیر لوله ها که به دلیل خوردگی یا ترکیدن بر اثر یخ زدگی دارای نشتی کوچکی است، نصب شوند و یا در بخش هایی که نیاز است به دلايل مختلفي موقتاً قطع شود. از آنجا که تراز بهم مي خورد، بر عهده نصاب است تا محل نهایی بوشن شيب دار را با دقت اندازه گیری کند تا از قرارگيري آن در محل مناسب مطمئن شود.

اتصالات لوله که در سیستم های لوله کشی استفاده میشود، وظیفه اتصال، کنترل، تغییر جهت، ایجاد انشعاب، آب­ بندی کردن و تقویت فشار را دارند. که با توجه به روند تولید به چهار دسته تقسیم بندی می شوند.

ما در صنعت گستر اتصالات لوله رزوه ای یا به اصطلاح “دنده ای” را با استفاده از آلیاژ های استنلس استیل 304 و 316 و بهترین کیفیت و استانداردهای موجود تولید می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر درباره هر کدام از این محصولات می توانید به بخش مورد نظر سری بزنید:

Call Now Button