بوشن یا کوپلینگ در لوله کشی صنعتی یا لوله کشی خانگی مورد استفاده قرار می گیرد که بخش کوتاه شده ای از یک لوله یا تیوب به شکل جوش محفظه ای یا رزوه ماده در یک یا هر دو انتهای آن است. این امر اجازه می دهد تا دو لوله یا تیوب با اندازه های مساوی یا متفاوت به یکدیگر متصل شوند. بوشن جز اتصالاتی است که به گسترش یا اتمام لوله کشی کمک می کند. از این اتصالات برای تغییر اندازه لوله، تعمیر لوله های شکسته یا در قسمت هایی که نشتی وجود دارد نیز استفاده می شود.

برای تسهیل در تغییر جهت و عبور از موانع، بسیاری از تاسیسات لوله کشی به لوله ها با طول های متفاوت نیاز دارند که به یکدیگر متصل شده یا برش داده شوند. این کار به یک روش نسبتاً سریع برای اتصال بخش های لوله ضمن حفظ تمامیت لوله ها در این فرآیند نیاز دارد. بوشن اتصال لوله ای است که از آن برای وصل کردن دو یا چند لوله استفاده می شود به گونه ای که استمرار بین آنها حفظ شود.

بدنه اتصال کوپلینگ معمولاً از همان مواد لوله ها یا مشابه چیزی که به آن وصل می شود، ساخت میشوند. بسته به میزان تحرک قطعه در لوله کشی ممکن است جنس آن سخت یا انعطاف پذیر باشد و همچنین ممکن است دائمی یا قابل جابجایی باشد. بوشن ها می توانند به اندازه قطر داخلی لوله ها افزایش یا کاهش یابد تا به لوله ها در اندازه های مختلف وصل شوند، همچنین می توانند از نوع T شکل یا متقاطع باشند تا به بیش از دو لوله بپیوندند، یا زاویه دار باشند تا خم شوند. بوشن ها همچنین ممکن است شامل ویژگی های جانبی یا تجهیزات جانبی مانند کنتور جریان یا ولو باشند.

 

دسته بندی بوشن ها

کوپلینگ ها که زیر مجموعه اتصالات لوله هستند را می توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

  • بوشن های دائمی (Permanent Coupling)
  • بوشن های موقتی (Removable Coupling)

کوپلینگ های دائمی (Permanent Coupling):

بوشن های دائمی معمولاً در لوله های فولادی یا مسی یا به عنوان چسب در لوله های PVC  با لحیم کاری یا جوش برنج استفاده می شوند. این اتصالات دائمی اگر به درستی نصب شوند، ,از ویژگی هایی چون سختی و آب بندی بسیار خوبی برخوردار هستند که موجب می شود تا دیگر در آینده نیاز به هیچ تغییری در لوله کشی نباشد .

کوپلینگ های موقتی (Removable Coupling):

بوشن های موقتی با قابلیت جابجایی اکثراً از نوع رزوه ای هستند که به آنها اجازه می دهد تا به لوله ها پیچ شوند. ساده ترین آن ها شامل یک بخش با اندازه کمی بزرگتر از لوله هایی است که باید به آنها وصل شود و با رزوه درونی به هم متصل می شوند. انتهای لوله ها نیز رزوه شده اند و کوپلینگ ها به سادگی با نوار آب بندی بسته شده و به هر دو لوله پیچ می شود.

 

انواع بوشن ها:

کامل (Full)

نصفه (Half)

تبدیل-بوشن (Reducing Coupling)

متراکم کننده (Compression)

شیب دار / قابل مرمت (Slip/Repair)

 

بوشن کامل (Full Coupling):

کوپلینگ کامل برای اتصال لوله هایی با اندازه قطر داخلی کوچک استفاده می شوند. از آن برای اتصال لوله به لوله یا لوله به قالب یا مغزی استفاده می شود. می توان آن را به صورت رزوه ای یا جوش محفظه ای وصل کرد. 

اگر دو سر بوشن متفاوت باشد (به عنوان مثال یک طرف رزوه BSP و طرف دیگر رزوه NPT)، در این صورت معمولاً به آن تبدیل (adaptor) گفته می شود.

خرید بوشن کامل رزوه ای استیل | Coupling fitting

 

بوشن نصفه  (Half Coupling):

کوپلینگ نصفه برای ایجاد انشعاب با قطر داخلی کوچک از یک مخزن یا لوله ای با قطر داخلی بزرگ استفاده می شود. این می تواند به صورت رزوه ای یا از نوع جوش سوکتی باشد که این جوش محفظه ای یا انتهای رزوه شده تنها در یک طرف قرار دارد.سفارش انواع بوشن استیل رزوه ای | کوپلینگ رزوه ای استیل

بوشن نصفه جوش سوکتی را می توان به طور مستقیم به لوله بزرگ جوش داد تا یک اتصال شاخه ای ایجاد شود. از آن برای جداسازی شاخه ای با قطر داخلی کوچک از یک لوله بزرگ استفاده می شود که در آن نیاز به لوله ای با جوشکاری سوکت در اندازه های کوچک وجود دارد. بوشن نصفه رزوه ای فقط یک طرف رزوه شده دارد و طرف دیگر آن باید جوش لب به لب با انتهای ساده یا انتهای باریک ایجاد شود .

 

تبدیل-بوشن (Reducing Coupling):

تبدیل-کوپلینگ برای اتصال لوله های با قطرهای متفاوت استفاده می شود. تولید کوپلینگ استیل رزوه ای و بوشنتبدیل-بوشن دارای دو اندازه متفاوت در هر سمت می باشد. تبدیل های بوشنی معمولا در جایی که خطوط تغذیه کننده کوچک به مدارهای منبع بزرگ وصل می شوند یا به اتصالات قطر کوچک وصل شده اند، مورد استفاده قرار می گیرد. بوشن های تبدیلی معمولا با شکل ساده یا رزوه ای، به همان روشی که اتصال لوله استاندارد به دو طول لوله برقرار می شود، پیچ ​​خواهد شد. تبدیل-بوشن جوشی شبیه به بوشن های رزوه ای هستند اما بدون رزوه.

 

 

بوشن متراکم کننده (Compression Coupling):

کوپلینگ متراکم کننده دو لوله کاملاً هم تراز را به هم وصل می کند که در آنها یک روکش مخروطی بر روی محل اتصال قرار گرفته و دو فلنج بر روی آن کشیده می شود به طوری که آنها به طور خودکار لوله ها را متمرکز کرده و فشار کافی را برای اتصال فراهم می کنند.

قیمت بوشن استیل دنده ای و کوپلینگ رزوه ای 

بوشن شیب دار / قابل تامیر (Slip/Repair Coupling):

کوپلینگ شیب دار (که گاهی اوقات کوپلینگ قابل تعمیر هم نامیده می شود.) شامل دو لوله است که یک طرف آن بیرون آمده و با طول های محختلف به لوله متصل میشود. بوشن شیب دار عمدا و بدون هیچگونه محدودیت داخلی ساخته می شود، تا در محل های تنگ مانند تعمیر لوله ها که به دلیل خوردگی یا ترکیدن بر اثر یخ زدگی دارای نشتی کوچکی است، نصب شوند و یا در بخش هایی که نیاز است به دلایل مختلفی موقتاً قطع شود. از آنجا که تراز بهم می خورد، بر عهده نصاب است تا محل نهایی بوشن شیب دار را با دقت اندازه گیری کند تا از قرارگیری آن در محل مناسب مطمئن شود.

اتصالات لوله که در سیستم های لوله کشی استفاده میشود، وظیفه اتصال، کنترل، تغییر جهت، ایجاد انشعاب، آب­ بندی کردن و تقویت فشار را دارند. که با توجه به روند تولید به چهار دسته تقسیم بندی می شوند.

ما در صنعت گستر اتصالات لوله رزوه ای یا به اصطلاح “دنده ای” را با استفاده از آلیاژ های استنلس استیل 304 و 316 و بهترین کیفیت و استانداردهای موجود تولید می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر درباره هر کدام از این محصولات می توانید به بخش مورد نظر سری بزنید:

Call Now Button
×

سلام، وقت بخیر

تیم پشتیبانی ما آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان می باشد. در صورت تمایل می توانید از طریق شماره تماس یا ایمیل: "sgicofficial@gmail.com" نیز با ما در ارتباط باشید.

× WhatsApp