آلیاژ هایی با ضریب انبساط حرارتی کنترل شده

ریخته گری دقیق صنعت گستر

آلیاژهایی با ضریب انبساط حرارتی کنترل شده

آلیاژهایی با ضریب انبساط حرارتی کنترل شده همچون اینوار و کوار، برپایه آهن-نیکل تولید شده و به‌خاطر ضریب پایین انبساط حرارتی (CTE) شهرت دارند. آهن و نیکل ضریب انبساط حرارتی بسیار مشابهی دارند؛ اما در این آلیاژ ها ضریب انبساط حرارتی با افزودن نیکل به آهن تغییر می‌یابد.

انواع آلیاژهایی با ضریب انبساط حرارتی کنترل شده:

جدول آلیاژ های با ضریب حرارتی کنترل شده ریخته گری دقیق صنعت گستر

اینوار که در سال 1896 توسط شارل ادوارد گیوم فیریکدان سوئیسی ابداع شد و توسط «آلیاژ های ایمفی» به ثبت تجاری رسید، متشکل از 36% نیکل و 64% آهن است. اینوار که ظاهر و بافتی شبیه به فولاد دارد، تاثیر قابل‌ ملاحظه ‌ای بر گسترش ابزار آلات علمی و لامپ‌ های رشته ‌ای داشته است. امروزه از اینوار در شمار زیادی از لوازم منزل و دستگاه‌ های مختلف استفاده می‌ شود.

کوار که مرکب از آهن-نیکل-کبالت است، آلیاژ دیگری با فوایدی همچون اینوار می‌باشد. در مقایسه با دیگر آلیاژ ها، کوار با افزایش دما با کمترین تغییر در ابعاد منبسط می‌ شود. غالبا کوار در مصارفی که نیاز به ساخت محفظه هرمس بین فلز و شیشه یا سازه‌ های سرامیکی هستند به کار برده می‌ شود. علاوه بر این، لوله ‌های پرتو ایکس و مایکرویو و سرپیچ لامپ تنها چندی از دیگر کاربرد های بنیادی کوار می‌ باشند.

Call Now Button
×

سلام، وقت بخیر

تیم پشتیبانی ما آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان می باشد. در صورت تمایل می توانید از طریق شماره تماس یا ایمیل: "sgicofficial@gmail.com" نیز با ما در ارتباط باشید.

× WhatsApp