عوامل زیادی در شکل گیری عیوب ریخته گری در قطعات فولادی موثر هستند و کنترل کیفی هر بخش بر با کیفیت نهایی به طور مستقیم در ارتباط است. ریخته گران فولاد زنگ نزن می توانند کیفیت ریخته گری را به خوبی از سه جنبه زیر بر اساس عیوبی که در حین تولید رخ می دهد، کنترل کنند.

کنترل کیفیت قطعات ریخته گری فولادی

  1. کنترل مواد خام

جنس موادی که در لایه سطحی استفاده می شود (به دلیل تماس مستقیم با مذاب) تأثیر قابل توجهی بر کیفیت سطح قطعات می گذارد. ماسه زیرکون که جزو مواد نسوز خنثی محسوب می شود باید در لایه سطحی استفاده شود، میزان ZrSiO4 ماسه زیرکون باید زیاد باشد و محتوای ناخالصی های اکسیدی مانند K، Na، Ca و Mg باید کنترل شود. 1 تا 2 تامین کننده شن و ماسه زیرکون باید بطور ثابت انتخاب شوند تا از ثبات کیفیت ریخته گری اطمینان حاصل شود و کیفیت ماسه زیرکون باید برای آزمایش به موسسات تحقیقاتی مربوطه سپرده شود.

تامین مواد اولیه آلیاژی و مواد کمکی نسبتاً باید به صورت پایدار انجام شود. مواد ذخیره باید به شدت کنترل شوند و باید قبل از ورود به کوره به خوبی تمیز شوند و بدون زنگ زدگی وارد کوره شوند. برای جلوگیری از وارد شدن ناخالصی ها به آلیاژ مذاب، روش های عملیاتی باید به خوبی کنترل شوند.

  1. کنترل پوشش و موم زدایی

(1) برای دستیابی به کیفیت مناسب دوغاب پوششی باید به طور منظم بر زمان ژل شدن چسب بایندر در دوغاب نسوز نظارت و کنترل وجود داشته باشد، و از پوششی که به طور قطع خراب شده است، به ویژه پوشش سطحی، استفاده نشود.

(2) باید اطمینان حاصل شود که رسانایی حرارتی و نفوذپذیری پوسته خوب است و همچنین لایه سطحی قالب مومی قبل از اینکه تماما منبسط شود، ذوب می شود. همچینین باید از نفوذپذیری لایه سطحی پوسته اطمینان حاصل کرد و از کشش ناشی از انبساط حرارتی قالب مومی بر روی پوسته جلوگیری کرد تا پوسته ترک نخورد.

(3) هرچه پوسته خشک‌ تر باشد، استحکام پوسته بالاتر است و هر چه قالب موم در هنگام قرار گرفتن در معرض موم‌ زدایی قابلیت انبساط بیشتری داشته باشد، احتمال ترک خوردن پوسته کمتر می‌شود. در ضمن سرعت خشک شدن مناسب پوسته این امکان را نیز فراهم می کند که رطوبت کمتری در پوسته باقیمانده باشد. اینگونه هنگام موم زدایی، از جوشش غیرعادی که از دمای بالای بخار ایجاد می شود جلوگیری شده و در نتیجه آسیب موضعی و ترک بر روی پوسته ایجاد نمی شود.

  1. کنترل تشویه، ذوب و ریختن

(1) پوسته با تشویه کامل.

(2) عملیات اکسید زدایی و حذف سرباره باید در طول ذوب آلیاژ انجام شود و اطمینان حاصل شود که اجزای سرباره روی سطح اکسید مذاب به موقع تمیز می شوند. در صورت لزوم می توان یک اتمسفر کاهنده در اطراف پوسته ریخته گری به طور مصنوعی ایجاد کرد، مانند پاشیدن خاک اره به پوسته ریخته گری که به تازگی فلز مذاب درون آن ریخته شده است. در عین حال، برای جلوگیری از افزایش آخال های غیرفلزی در فولاد مذاب، باید از افزودن اکسید زدا بیش از حد خودداری شود. به عنوان مثال، فرومنگنز و فروسیلیسیم اغلب به عنوان اکسید کننده های فولاد زنگ نزن استفاده می شوند و در فولاد مذاب واکنش داده و MnO و SiO2 را تشکیل می دهند که نقطه ذوب SiO2 بالاتر است. حذف سوسپانسیون ها در فولاد در حال ذوب دشوار است و به راحتی با فلزات واکنش داده و اجزاء غیرفلزی سیلیکاتی را تشکیل می دهند که یکی از دلایل اصلی ایجاد عیوب سیاه خال سطحی است.

(3) کنترل دمای ذوب ریزی؛ برای اطمینان از اینکه فولاد مذاب قالب را پر می کند و کیفیت سطح ریخته گری خوبی را ایجاد میکند، باید دمای ذوب ریزی به اندازه کافی بالا انتخاب شود. با این حال، اگر دمای ذوب ریزی بیش از حد بالا باشد، احتمال اکسیداسیون عناصر آلیاژی سطحی را تشدید می کند و در نتیجه باعث ایجاد عیوب دیگری مانند سوراخ شدن سطح می شود. بنابراین، کنترل دمای ریخته‌گری برای رسیدن به یک قطعه کم عیوب امری مهمی است.

شرکت صنعت گستر یک تولید کننده حرفه ای در زمینه ریخته گری دقیق فولاد زنگ نزن است، ما تجربه زیادی در ریخته گری استیل با روش ریخته گری دقیق داریم. اگر با عیوب ریخته گری پیچیده مواجه شدید و به دنبال راه حلی برای آن هستید، لطفاً با شرکت ما تماس بگیرید!

دیدگاه خود را ارسال کنید...

دانلود کاتالوگ

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید!
Call Now Button
×

سلام، وقت بخیر

تیم پشتیبانی ما آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان می باشد. در صورت تمایل می توانید از طریق شماره تماس یا ایمیل: "sgicofficial@gmail.com" نیز با ما در ارتباط باشید.

× WhatsApp