مغزی یک قطعه کوچک در لوله کشی است، اغلب دارای رزوه نرینه در هر دو انتهای خود است و برای وصل کردن دو اتصال مادگی به هم استفاده میشود. این اتصالات معمولا همانند آداپتورها، برای اتصال یک نوع به نوع دیگر مورد استفاده قرار میگیرند. این قطعات در اصل در سیستم های لوله کشی با فشار پایین استفاده میشوند.

انواع مغزی و تبدیل استیل رزوه ای و سرشلنگی | سفارش اتصالات مغزی تبدیل و سرشلنگی و اتصالات لوله

در جدول بالا می توانید انواع مغزی ها و سرشلنگی تولید شده توسط ریخته گری دقیق صنعت گستر را مشاهده نمایید. سایز، ابعاد و ویژگی های این قطعات در این جدول آورده شده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و یا ثبت سفارش قطعات و اتصالات لوله با ما تماس بگیرید.

مغزی ها با بریدن طول مشخصی از یک لوله و ایجاد رزوه های دلخواه در انتهای آن ساخته میشوند. ابعاد و جنس مغزی مورد استفاده تابع ویژگی های لوله است. این قطعات نیز همانند لوله ها، با هر دو ساختار جوشی و مانیسمان ( بدون درز) وجود دارند.

انواع مغزی:

مغزی ها انواع گوناگونی دارند که به طور روزمره مورد استفاده قرار میگیرند، برخی از آنها رایج تر از انواع دیگر هستند. اگر بخواهیم به تعدادی اندکی از آنها اشاره کنیم:

 • مغزی بسته (Close/running nipple)
 • مغزی شش ضلعی (Hexagonal nipple)
 • تبدیل-مغزی/ مغزی نابرابر (Reducing/unequal nipple)
 • سرشلنگی (Hose nipple)
 • مغزی جوشی (Welding nipple)

 

مغزی بسته  (Close/running nipple):

در بنیادی ترین شکل خود، مغزی طول کوتاهی از یک لوله است که در هر دو انتهای خود دارای رزوه های نرینه برای وصل کردن اتصالات به یکدیگر می باشد.

مغزی بسته | Close nipple

به طور کلی فاصله ای کوتاه بین دو بخش انتهایی که دارای رزوه هستند بخشی در میانه وجود دارد که هیچگونه رزوه ای بر روی آن وجود ندارد. وقتی هیچ سطح صاف و بدون رزوه ای بین دو انتهای آن وجود نداشته باشد ، به مغزی موردنظر، مغزی بسته می گویند. در این حالت، اتصالات بسیار به هم نزدیک میشوند و بخش خیلی کوچکی از مغزی دیده میشود.

 

مغزی شش وجهی (Hexagonal nipple):

در این نوع مغزی، یک فضای کوچکی بین دو سر آن وجود دارد که در مرکز آن یک بخش شش ضلعی مانند دیده می شود، این بخش برای سهولت در چرخیدن آچار طراحی شده است. این نوع از مغزی ها را مغزی های شش وجهی می نامند. این مقطع شش ضلعی، مانند یک مهره است که میتواند توسط یک آچار معمولی محکم شود و نسبت به مغزی مدور معمولی، مزیت مکانیکی بهتری را فراهم میکند. مغزی های شش وجهی که فاصله ما بین دو بخش انتهایی آن بلند تر باشد را مغزی شش وجهی بلند (long hex nipple) می نامند.

مغزی شش وجهی | hexagonal nipple

 

تبدیل-مغزی/ نامساوی (Reducing/unequal nipple):

برای سیستم های لوله کشی که نیاز به تغییر ابعاد لوله دارند، تبدیل-مغزی یا مغزی نابرابر استفاده میشود. تبدیل-مغزی قطعه ای از لوله با رزوه ماده بزرگ را به قسمتی با اندازه کوچکتر متصل میکند.

تبدیل-مغزی (نابرابر) | Recuder nipple

با توجه به اینکه کاهش در قطر لوله، به معنای فشار و نرخ جریان بیشتر در لوله/اتصال کوچکتر است، باید هنگام استفاده از این قطعات مراقب باشید.

 

 

 

 

سرشلنگی (Hose nipple):

سرشلنگی | Hose nipple

سرشلنگی برای سیستم های لوله کشی که نیاز است لوله به شلنگ متصل شود، استفاده میشوتد. این نوع مغزی، در یک انتهای خود اتصال رزوه نرینه و در انتهای دیگر شکلی نواری مانند برای محکم کردن شلنگ دارد. بخشی نواری میتواند هم اندازه اتصال لوله بوده یا کوچکتر باشد.

 

مغزی جوشی (Welding nipple):

برای سیستم لوله کشی که لوله ها باید با اتصال جوشی به یکدیگر متصل شوند، از مغزی جوشی استفاده میشود. مغزی جوشی دارای یک اتصال رزوه ای در یک انتها و یک لوله برش خورده معمولی در انتهای دیگر می باشد. انتهای غیر رزوه ای لوله برای آنکه بتوان در هنگام استفاده از مواد جوشکاری اتصال قوی تری ایجاد کرد، دارای سطح بزرگتری می باشد. یکی از مزایای اصلی مغزی جوشی این است که زمانی که انتهای غیر رزوه ای وصل شده باشد اتصال لوله ها به انتهای رزوه ای آن آسان تر خواهد شد.

مغزی جوشی | welding nipple

اتصالات انتهایی مغزی:

لازم است بخش انتهایی اتصالات به خوبی توسط مشتری مشخص شود.

این بخش های پایانی عبارتند از:

 • دو انتهای صاف (PBE)
 • دو انتهای رزوه ای (TBE)
 • دو انتهای اریب (BBE)
 • یک انتهای رزوه ای (TOE)
 • یک انتهای اریب (BOE)
 • یک انتهای صاف (POE)
 • یا بسته به اینکه انتهای سیستم لوله کشی به کدام مغزی جفت میشود می تواند ترکیبی از آن ها باشد.

دو انتهای صاف (PBE): مغزی دارای دو انتهای صاف بدون هیچ رزوه ای می باشد که معمولا برای جفت کردن اتصالات با جوش محفظه ای مورد استفاده قرار میگیرد.

دو انتهای رزوه ای (TBE): مغزی دارای دو انتهای رزوه ای می باشد و برای جفت شدن با اتصالات رزوه ای مادگی  مورد استفاده قرار میگیرد.

دو انتهای اریب (BBE): مغزی دارای دو انتهای اریب می باشد و برای اهداف جوشکاری مانند اتصالات با جوش لب به لب مورد استفاده قرار میگیرد.

اتصالات لوله که در سیستم های لوله کشی استفاده میشود، وظیفه اتصال، کنترل، تغییر جهت، ایجاد انشعاب، آب­ بندی کردن و تقویت فشار را دارند. که با توجه به روند تولید به چهار دسته تقسیم بندی می شوند.

ما در صنعت گستر اتصالات لوله رزوه ای یا به اصطلاح “دنده ای” را با استفاده از آلیاژ های استنلس استیل 304 و 316 و بهترین کیفیت و استانداردهای موجود تولید می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر درباره هر کدام از این محصولات می توانید به بخش مورد نظر سری بزنید:

Call Now Button
×

سلام، وقت بخیر

تیم پشتیبانی ما آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان می باشد. در صورت تمایل می توانید از طریق شماره تماس یا ایمیل: "sgicofficial@gmail.com" نیز با ما در ارتباط باشید.

× WhatsApp