زانویی لوله های استیل (که گاهی اوقات به عنوان خم (Bend) نیز شناخته میشود) بخشی اساسی در سیستم لوله کشی تحت فشار محسوب می شوند که برای تغییر جهت جریان سیال در زوایای معینی نظیر 45 و 90 درجه استفاده می شود. این تغییر در جهت جریان سیال به دلیل برخورد ، اصطکاک و کاهش شتاب در طی تغییر جهت باعث افت فشار سیال در سیستم می شود.

انواع زانویی استیل رزوه ای و چپقی | سفارش اتصالات زانویی 45 و 90 و اتصالات لوله

در جدول بالا می توانید انواع زانویی و چپقی استیل رزوه ای تولید شده توسط ریخته گری دقیق صنعت گستر را مشاهده نمایید. سایز، ابعاد و ویژگی های این قطعات در این جدول آورده شده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و یا ثبت سفارش قطعات و اتصالات لوله با ما تماس بگیرید.

1) انواع زانویی بر اساس زاویه:

با توجه به جهت جریان سیال در لوله ها، زانویی ها را می توان به درجات مختلفی مانند 45 درجه ، 90 درجه ، 180 درجه (که از متداول ترین انواع آن هستند) تقسیم کرد. همچنین برای برخی از خطوط ویژه لوله کشی، زانویی 60 درجه و 120 درجه نیز وجود دارد. این درجه فقط نمایانگر زاویه ­ی انحرافی است که سیال پس از جریان یافتن در آن زانویی پیدا می کند.

2) انواع زانویی بر اساس طول و شعاع:

زانویی ها با توجه به مسافتی که سیال باید در تغییر مسیر خود طی کند، به دو گروه تقسیم می شوند؛ خط وسط یک سمت به انتهای طرف مقابل را به عنوان” شعاع مرکزی” می شناسند و معادل شعاعی است که زانویی در آن خم می شود.

اگر شعاع مرکزی برابر قطر لوله باشد، آن را به نام زانویی شعاع کوتاه (SR) می شناسند که بطور معمول برای خطوط لوله با فشار پایین و کم سرعت یا در فضاهای تنگ که پاکسازی یک مسئله است، استفاده میشوند. اگر شعاع مرکزی، 1.5 برابر اندازه اسمی لوله (یا به بیان دیگر، 1.5 برابر قطر لوله باشد) آن را زانویی شعاع بلند (LR) می نامیم که برای خطوط لوله فشار قوی و جریان بالا استفاده می شود.

3) انواع زانویی بر اساس نوع اتصال:

از نظر اتصال به لوله ها، زانویی ها را می توان به سه دسته تقسیم بندی کرد؛ لب جوش، جوش محفظه ای و رزوه دار طبقه بندی کرد.

  • لب جوش (Buttweld):

زانویی لب جوش | Elbow butwelded

زانویی لب جوش، یک زانویی فولادی است که با فشار حرارتی یا عملیات فورج، شکل می گیرد. شکل اتصالی آن به گونه ای است که مستقیما زانویی و لوله فولادی را به هم جوش میدهند.  زانویی های لب جوش دارای انتهای باریکی هستند تا که موجب سهولت در جوشکاری می شود. این لبه باریک امکان نفوذ کامل جوش را در بیشتر موارد فراهم می کند. زانویی های لب جوش، عمدتا برای شرایطی با فشار و دمای بالاتر از دیگر انواع زانویی به کار می رود.

 

  • جوش محفظه ای (Socket Weld):

اتصالات با جوش محفظه ای | Socket welding fittings

زانویی جوش محفظه ای نیز به لوله و اتصالات جوش داده میشود. برخلاف زانویی لب جوش، زانویی با جوش محفظه ای، دارای یک ناحیه برآمده در انتها است. میتوانیم انتهای لوله را در این ناحیه جای دهیم (قطر این زانویی و قطر خارجی لوله طوری طراحی شده است که در هم چفت شوند) سپس عملیات جوش را برای اتصال آن ها به یکدیگر انجام میدهیم. در نتیجه قطر انتهایی زانویی در این قطعات از قطر اصلیشان بزرگتر است.

 

  • رزوه دار (Threaded):

اتصالات رزوه دار (دنده ای) | Threaded pipe fittings

شکل زانویی رزوه ای مشابه زانویی جوش محفظه ای است، با این تفاوت که سطح داخلی ناحیه ذوزنقه ای به صورت رزوه ای، ماشینکاری شده است. نصب و برداشتن آن آسانتر بوده و برای تعمیر و نگهداریی خط لوله مناسب است.

تبدیل-زانویی (Reducer Elbow):

تبدیل زانویی نوعی از اتصالات است که برای متصل کردن دو لوله در اندازه های مختلف استفاده می شود. تبدیل زانویی اصطلاحاً به این دلیل به این اسم نامیده می شود که مانند ترکیب یک زانویی و تبدیل به نظر میرسد. تبدیل زانویی، باعث صرفه جویی در یک اتصال تبدیل شده و جوشکاری را بیش از یک سوم نیز کاهش می دهد.

اتصال تبدیل-زانویی | Reducer elbow fitting همچنین کاهش تدریجی طول لوله در سراسر قوس تبدیل زانویی، مقاومت کمتری نسبت به جریان نشان داده و تاثیر ناآرام جریان و فرسایش داخلی را کاهش میدهد. این ویژگی ها از افت فشار قابل توجهی در لوله جلوگیری می کند.

برای بسیاری از تولیدکننده ها این کالا غیر استاندارد است و به علت مدت زمان بلند تحویل، قیمت بالایی پیدا میکند. استفاده از زانویی “معمولی” با تبدیل جداگانه در صورت امکان شاید راه بهتری باشد.

 

چپقی (زانویی هایی با یک سر نر و یک سر ماده)

چپقی استیل | Elbow 90 Threaded M-F

چپقی جز اتصالات لوله محبوب است که تغییر جهت جریان سیال یک لوله را فراهم می کنند. قسمت نر چپقی برای اتصال یک قطعه از لوله به لوله دیگری که از داخل رزوه شده است (رزوه ماده) استفاده می شود و سمت ماده چپقی برای اتصال یک قطعه لوله با رزوه نر به کار میرود.

 

این نوع اتصالات لوله مانند زانویی های نر و زانویی های ماده به طور خاص برای استفاده در ابزار دقیق ، واحدهای پردازش و کنترل و تجهیزات به کار رفته در کارخانه های شیمیایی، نفتی، سیال های تحت فشار، الکترونیکی و خمیر کاغذ طراحی شده اند.

ضخامت دیواره زانویی

ضعیف ترین نقطه در یک زانویی شعاع داخلی است. بسیاری از تولیدکنندگان زانویی ها لب جوش ضخامت بیشتری را در نظر میگیرند تا ضخامت کافی دیواره پس از تولید، باقی بماند و این ضعف جبران شود.

اتصالات لوله که در سیستم های لوله کشی استفاده میشود، وظیفه اتصال، کنترل، تغییر جهت، ایجاد انشعاب، آب­ بندی کردن و تقویت فشار را دارند. که با توجه به روند تولید به چهار دسته تقسیم بندی می شوند.

ما در صنعت گستر اتصالات لوله رزوه ای یا به اصطلاح “دنده ای” را با استفاده از آلیاژ های استنلس استیل 304 و 316 و بهترین کیفیت و استانداردهای موجود تولید می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر درباره هر کدام از این محصولات می توانید به بخش مورد نظر سری بزنید:

Call Now Button
×

سلام، وقت بخیر

تیم پشتیبانی ما آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان می باشد. در صورت تمایل می توانید از طریق شماره تماس یا ایمیل: "sgicofficial@gmail.com" نیز با ما در ارتباط باشید.

× WhatsApp