آلیاژ های پایه آلومینیوم

ریخته گری دقیق صنعت گستر

آلیاژ های پایه آلومینیوم

آلیاژ های پایه آلومینیوم آمیزه منحصر بفردی از خواص مکانیکی و مقاومت به خوردگی را دارا می‌باشند. این آلیاژ ها با داشتن حدود یک سوم تراکم فولاد، توان های بیشتری در نسبت ‌های وزنی دارند.  مدول الاستیسیته آنها نیز یک سوم فولاد می‌باشد. اما با طراحی دقیق، سازه‌ هایی که سبک‌تر و محکم‌تر باشند را می‌توان با آلومینیوم ریخته گری کرد. آلیاژ های آلومینیوم در محیط‌ های اکسایشی یک لایه محکم محافظتی از آلومینیوم اکسید را بر سطح خود تشکیل می‌دهند که اساسا مانع از خوردگی بیشترشان می‌شود.

به طور معمول بر روی این آلیاژ ها دو نوع عملیات حرارتی آنیلینگ (بازپخت) و پیرسختی صورت می­گیرد. برخلاف فولاد، آلیاژ های آلومینیوم حد خستگی ندارند و درنتیجه برای کاربرد ‌هایی که دارای چرخه های بسیار خستگی اند انتخاب نمی‌شوند.

 

 • برای دیدن لیست کامل آلیاژ های صنعت گستر میتوانید نگاهی به صفحه آلیاژهای ما بیندازید.
جدول آلیاژ های پایه آلومینیوم ریخته گری دقیق صنعت گستر | ریخته گری آلومینیوم

آلیاژهای آلومینیوم حاوی درصد بالایی از مس، منیزیم، سیلیکون، قلع، منگنز یا روی هستند. آلومینیوم ماده ای سبک است که به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و سهولت ماشین کاری شناخته شده است. هنگامی که از طریق اضافه کردن آلیاژ و عملیات حرارتی تقویت می شود، به ماده ای تبدیل می شود که استحکامش مشابه فولاد آلیاژی کم کربن است، این موضوع سبب می شود که آنرا برای طیف وسیعی از فعالیت های ریخته گری ایده آل بدانیم. به علت همین خصوصیات فیزیکی و مکانیکی است که ریخته گری آلومینیوم در بسیاری از صنایع در شرایط مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

سیالیت آلیاژهای آلومینیوم به طراح و تولیدکننده این امکان را می دهد تا در صورت لزوم از بخش هایی با دیواره نازک استفاده کند و قطعات پیچیده را طراحی کند. برای به حداکثر رساندن استحکام، از رشته های محافظت کننده می توان برای ایجاد استحکام در نواحی بحرانی استفاده کرد. نقطه ذوب کم و انتقال سریع حرارت نیز منجر به فرآیندهای ریخته گری کوتاه تر و کاهش زمان تولید می شود. ریخته گری آلیاژ آلومینیوم یک فرایند بسیار متنوع است که دارای مزایای زیادی است، از جمله:

 • نسبت استحکام به وزن بالا
 • پایداری شیمیایی عالی
 • مقاومت در برابر خوردگی بی نظیر
 • مقاومت در برابر دمای بالا
 • هدایت حرارتی و الکتریکی قابل توجه
 • صافی سطح خوب در پایان ریخته گری

ریخته گری آلومینیوم یک راه حل همه جانبه است که طیف وسیعی از صنایع از جمله نظامی، هوافضا، پزشکی، خودروهای سبک و سنگین، کشاورزی و سایر صنایع از آن استفاده می کنند. همچنین در قطعات و اجزای بی شماری از جمله شیرآلات، تجهیزات پزشکی، اهرم ها، ابزارهای دستی، براکت ها و … استفاده می شود.

ریخته گری آلومینیوم | آلیاژ آلومینیوم

ریخته گری آلومینیوم

انواع آلیاژ های آلومینیوم

از آلیاژ های آلومینیوم در ریخته گری دقیق برای طیف گسترده ای از قطعات از جمله قطعات هواپیما و موتورها مانند اتصالات، محفظه ها، اهرم ها، شیرآلات، پروانه پمپ (ایمپلر) و موارد دیگر استفاده می شود. مواد ریخته گری آلیاژ آلومینیوم شامل انواع زیر است:

آلیاژ ریخته گری A-356

ریخته گری آلیاژ آلومینیوم A356 و 356 برای کاربردهای هوافضا و کاربردهای صنعتی استفاده می شوند. آلومینیوم A356 دارای استحکام متوسط​​، قابلیت ریخته گری عالی و جوشکاری است.

ترکیب آلیاژ A356:

 • 05٪ آلومینیوم (Al)
 • 00٪ سیلیکون (Si)
 • 35٪ منیزیم (Mg)
 • 20٪ آهن (Fe)
 • 20٪ مس (Cu)
 • 10٪ منگنز (Mn)
 • 10٪ روی (Zn)

آلیاژ ریخته گری A-357:

از سیلیکون، بریلیم، آهن، مس، منیزیم، تیتانیوم، روی و منگنز تشکیل شده است. استحکام و مقاومت در برابر خوردگی بالایی دارند و برای بهبود ویژگی های استحکامی آن می توان از عملیات حرارتی استفاده کرد.

آلیاژ ریخته گری C-355:

حاوی سیلیکون، آهن، مس، منگنز، منیزیم، روی و تیتانیوم هستند. مقاومت در برابر خوردگی عالی دارند و از قابلیت جوشکاری خوبی برخوردار هستند.

آلیاژ ریخته گری F-357:

متشکل از سیلیکون، آهن، مس، منیزیم، تیتانیوم، روی و منگنز هستند. استحکام بالایی دارند و می توان از عملیات حرارتی برای بهبود استحکام آن ها استفاده کرد.

 

عملیات حرارتی برای ریخته گری آلومینیوم

بسته به نیاز شما در استحکام و شکل پذیری، ما توانایی انجام عملیات حرارتی را برای افزایش بیشتر مقاومت، سختی و سایر خواص مکانیکی داریم.

فرایند آنیل کردن پس از اتمام فرآیند ریخته گری دقیق انجام میشود و شامل گرم کردن آلیاژ آلومینیوم تا سه ساعت برای تبلور مجدد آلیاژ است که باعث می شود کار با آن راحت تر شود.

عملیات حرارت محلول در آب فرآیندی مشابه با آنیل کردن است، اما شامل یک سردایش است که به سرعت آلیاژ آلومینیوم ریخته گری شده را بعد از گرم شدن، سرد می کند تا به حفظ پخشندگی عناصر کمک کند. پس از خنک شدن آلیاژ آلومینیوم، یکی از سه فرآیند پیرسازی مختلف برای بازگرداندن آلیاژ به حالت سخت شده خود، استفاده می شود

عملیات های حرارتی آلیاژ آلومینیوم شامل موارد زیر است:

 • T2 (آنیل): آنیل کردن بدون هیچگونه فرآیند اضافی
 • T4 (عملیات حرارت محلول در آب و پیرسازی طبیعی): وضعیت پایداری را ایجاد می کند و برای قطعاتی که بعد از عملیات کار سرد نخواهند شد، ایده آل است.
 • T6 (عملیات حرارتی محلول در آب و پیرسازی مصنوعی): خواص مکانیکی ایجاد می کند که تحت تأثیر کار سرد قرار نمی گیرند.
 • T61 (عملیات حرارتی محلول در آب، سرمایش سریع و پیرسازی): از یک آب جوش سریعا سرد شده استفاده می کند و حداکثر مقاومت کششی 40 کیلو پاسکال را برای ریخته گری های آلیاژ آلومینیوم فراهم می کند.

 

 برای ثبت پروژه های ریخته گری آلومینیوم خود با ما تماس بگیرید

 • ما طیف وسیعی از آلیاژهای آهنی و غیر آهنی را ریخته گری دقیق کرده ایم و تجربه بسیاری خوبی در این زمینه داریم. همچنین برخی عملیات های ثانویه و حرارتی نیز را ارائه میکنیم تا در هزینه و زمان شما صرفه جویی شود.
Call Now Button
×

سلام، وقت بخیر

تیم پشتیبانی ما آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان می باشد. در صورت تمایل می توانید از طریق شماره تماس یا ایمیل: "sgicofficial@gmail.com" نیز با ما در ارتباط باشید.

× WhatsApp