شات بلاست یکی از مراحل پرداخت ریخته گری دقیق است. این فرایند بر سطح جسم به صورت مداوم و با میزان مشخصی مواد قابل پولیش انجام می‌شود. در مقایسه با سوهان کاری برای خارج کردن سرامیک باقی مانده در قطعات، شات بلاست فرآیندی سریعتر و دقیق تری می­باشد. با استفاده از نوع خاص و تعداد مشخصی از شات متریال، ریخته گری دقیق قادر است قطعات را در هر سایز و شکلی پرداخت کند. برای مثال شات‌های کوچک و از جنس استیل می‌توانند سطوح بسیار صاف و پولیش خورده‌ای را به وجود بیاورند اما شات‌ های بزرگ‌تر برای از بین بردن ناصافی های بزرگ‌تر استفاده می‌شوند.

عملیات سطحی شات بلاست جز خدمات ریخته گری

وظیفه اصلی شات بلاست از بین بردن برآمدگی‌ ها، ناصافی‌ ها و زنگ زدگی است که بر روی قطعه ریخته گری شده ایجاد می­شود. همچنین ازین دستگاه جهت آماده کردن سطح قطعات برای استفاده از پوشش ­ها (Coating) است. این امر باعث می­شود تا هرگونه آلودگی بر روی سطح از بین برود و عملیات الحاق پوشش بر روی سطح به خوبی انجام گیرد.

این فرآیند با شات پینینگ متفاوت است. شات پینینگ برای القای تنش فشاری بر روی سطح قطعات استفاده می­شود. این عمل به منظور افزایش خستگی مواد (fatique)، استحکام و جلوگیری از خوردگی سطح انجام می­شود.

شات بلاست بعد از فرآیند علمیات حرارتی اجرا می‌شود تا تمام نقاطی که در طی فرآیند عملیات حرارتی دچار زنگار و اکسیداسیون شده اند را از بین ببرد. طی فرآیند عملیات حرارتی در ریخته گری دقیق، اکسیداسیون ممکن است بسته به پارامترهای مختلف پروسه در هنگام فرآیند آنیلینگ، سخت کردن، نرمال کردن یا تمپر کردن به وجود آید.

اکسیداسیون روی سطوح مختلف را به راحتی می توان توسط شات بلاست از بین برد. این موضوع باعث می‌شود که عملیات‌های دیگر مثل ماشین کاری بسیار ساده‌تر انجام شود.

دستگاه پرداخت شات بلاست ریخته گری

دستگاه پرداخت شات بلاست ریخته گری

نکاتی برای بهبود عملکرد عملیات سطحی با شات بلاست:

  • مواردی مثل آدامس، مواد چسب‌ ناک و دیگر مواد نرم را از سطح پاک کنید زیرا نمی‌گذارد که فرآیند به خوبی اجرا شود.
  • اگر سطح را با گریس یا روغن آلوده شده است آن را با مواد شوینده صنعتی تمیز کنید. اگر در وهله­ ی اول تمیز نشود، حرارتی که با فرآیند شات بلاست ایجاد شده باعث می‌شود روغن و گریس به سطح بیایند.
  • مطمئن شوید سطح جسمی که با ریخته گری دقیق به وجود آمده، به خوبی خشک باشد. این دستگاه بر سطوح خیس به خوبی کار نمی‌کند.
  • ابتدا قسمت کوچکی را با شات بلاست تست کنید تا مطمئن شوید نتیجه مورد نظرتان را به دست می‌آورید.
  • مسیر کار دستگاه را طوری طراحی کنید که الگویی منظم بر تمام سطح مورد نظر اجرا شود.
  • از کوچک‌ترین شات‌های استیل ممکن که نتیجه مورد نظر را می‌دهند استفاده کنید زیرا شات‌ های کوچک‌تر پوشش بهتری را ارائه می‌دهند.
  • سطح شات­ های درون محفظه را تحت نظر داشته باشید. پر بودن محفظه به منظم بودن الگوی شات بلاست کمک خواهد کرد.
  • سرعت حرکت دستگاه را بر اساس سفتی و نرمی سطح خود تغییر دهید.

به طور خلاصه:

شات بلاست یکی از مهم‌ترین روش‌های پرداخت بعد از ریخته گری دقیق است. ما با تعداد زیادی ازین ماشین‌ ها می‌توانیم انواع خدمات پرداخت را در فرآیند ریخته گری دقیق انجام دهیم. البته این عملیات تنها عملیات سطحی موجود در صنعت گستر نیست و عملیات هایی چون الکتروپولیش، ویبره سطح و سند بلاست نیز در کارخانه ما انجام می شود اگرچه خدمات علمیات سطحی دیگری مانند رنگ زدن، آبکاری با زینک و پوشش پودری وجود دارد که تمامی آنها در کارخانه‌­ی ما انجام نمی‌شود و برخی از آن‌ها برون سپاری می‌شوند.

دیدگاه خود را ارسال کنید...

دانلود کاتالوگ

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید!
Call Now Button
×

سلام، وقت بخیر

تیم پشتیبانی ما آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان می باشد. در صورت تمایل می توانید از طریق شماره تماس یا ایمیل: "sgicofficial@gmail.com" نیز با ما در ارتباط باشید.

× WhatsApp