ریخته گری دقیق فولاد ضد زنگ چیست؟

ریخته گری انواع گریدهای فولاد ضد زنگفولاد ضد زنگ، نوع خاصی فولاد است که در درجه اول به دلیل مقاومت در برابر خوردگی بالا مورد استفاده قرار می گیرند. تمام گرید های فولاد ضد زنگ حاوی حداقل درصد 10.5% کروم هستند. کروم همیشه عامل تعیین کننده است، اگرچه عناصر دیگری به ویژه نیکل و مولیبدن برای بهبود مقاومت در برابر خوردگی فولاد ضد زنگ به آن افزوده می شود ولی کروم از اهمیت زیادی برخوردار است. اهمیت کروم موجود در فولاد ضد زنگ به این دلیل است که کروم میل زیادی برای ترکیب شدن با اکسیژن دارد و باعث تشکیل یک لایه اکسیدی کروم در سطح قطعه می شود.

در بسیاری از موارد، ریخته گری فولادهای ضد زنگ مقرون به صرفه ترین راه حل برای تولید قطعات فلزی مورد استفاده در ماشین آلات غذایی، صنعت نفت و سایر صنایع کاربردی است. اگرچه تولید یک قطعه از جنس استنلس استیل به دلیل هزینه بیشتر و تخصص مورد نیاز در طی فرآیند ریخته گری فولاد ضد زنگ، اغلب گران تر از سایر ریخته گری های استیل است. اما ریخته گری استیل می تواند طول عمر بیشتر و هزینه نگهداری کمتر تجهیزات را در مدت طولانی به همراه داشته باشد.

 

 

انواع گریدهای فولاد ضد زنگ

فولاد از گریدهای مختلفی برخوردار است ازجمله: فولاد آستنیتی، فولاد فریتی، فولاد مارتنزیتی و فولاد داپلکس. نام این استنلس استیل ها از ساختار بلوری آن ها گرفته شده است که رفتار متالورژی آنها را تعیین می کند.

 

ریخته گری فولاد آستنیتی

ریخته گری انواع گرید فولاد ضد زنگ آستنیتیفولاد آستنیتی خاصیت غیر مغناطیسی دارد. وقتی نیکل به مقدار کافی به استیل اضافه می شود، ساختار بلوری آن، به ساختار “آستنیت” تغییر پیدا می کند. ترکیب اصلی فولاد آستنیتی 18٪ کروم و 8٪ نیکل است که این ترکیب مقاومت در برابر خوردگی آنرا افزایش می دهد و ساختار را از فریتی به آستنیتی تغییر می دهد. گریدهای فولاد ضد زنگ آستنیتی بیشترین استفاده را در ریخته گری استیل دارند که بیش از 70٪ تولیدات را تشکیل می دهند (گرید 304 معمولاً رایج ترین گرید در ریخته گری فولاد ضد زنگ است). استحکام استیل آستنیتی را نمی توان با عملیات حرارتی افزایش داد.

 

ریخته گری استیل فریتی

ریخته گری انواع گرید فولاد ضد زنگ فریتی

استیل فریتی نوعی فولاد با پایه کروم است که محتوای کروم آن بین بازه %10.5 تا %18 متغیر بوده و جز فولادهای کم کربن می باشد. این نوع از فولادها خاصیت مغناطیسی دارند و با عملیات حرارتی استحکام آنها تغییر نمیکند. گرید های فولاد فریتی خاصیت چکشخواری و شکل پذیری خوبی دارند اما در مقایسه با گریدهای فولاد آستنیتی، در دماهای بالا مقاومت نسبتا کمتری از خود نشان می دهند.

 

حتما بخوانید :   فولاد ضد زنگ در صنایع غذایی

ریخته گری استیل مارتنزیتی

ریخته گری انواع گرید فولاد ضد زنگ مارتنزیتی

ریخته گری فولاد مارتنزیتی اولین نوع ریخته گری فولاد ضد زنگ بود که به صورت گسترده و در سطح تجاری توسعه یافت. این نوع استیل در مقایسه با سایر فولادها دارای محتوای کربن نسبتاً زیاد (0.1 – 1.2٪) می باشد. فولاد مارتنزیتی حاوی مقدار کروم بین %12 تا %18 است. این نوع از فولادهای ضد زنگ دارای خاصیت مغناطیسی بوده و قابلیت سخت شدن دارد. همچنین افزایش استحکام آنها از طریق فرآیندهایی مانند سردایش و تمپر کردن قابل افزایش است. از کاربردهای فولاد مارتنزیتی می توان به صنایع هوافضا، مهندسی عمومی و همچنین تولید تیغ اره ها، قاشق و چنگال اشاره کرد.

 

ریخته گری فولاد داپلکس

ریخته گری انواع گرید فولاد ضد زنگ داپلکس

استیل داپلکس حاوی میزان کروم نسبتاً بالا (بین %18 تا %28) و مقادیر متوسط ​​نیکل (بین %4/4 تا %8) است. مقاومت در برابر خوردگی بالا و ترکیب خواص مکانیکی عالی از ویژگی های فولاد داپلکس می باشد.

دیدگاه خود را ارسال کنید...

Call Now Button
×

سلام، وقت بخیر

تیم پشتیبانی ما آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان می باشد. در صورت تمایل می توانید از طریق شماره تماس یا ایمیل: "sgicofficial@gmail.com" نیز با ما در ارتباط باشید.

× WhatsApp