چه عواملی بر ابعاد قطعات فولادی تأثیر میگذارد؟روش ریخته گری دقیق، امکان تولید قطعات پیچیده از جنس فولاد با تلورانس های بسته و کیفیت سطح عالی را فراهم می کند. مزیت قابل توجه این روش این است که قطعات تولید شده در این روش به عملیات ماشینکاری نیاز بسیار کمی دارند. در کل استفاده از روش های دیگر، منجر به هزینه های زیاد شده یا تولید را مشکل می سازد.

دقت ابعادی ریخته گری فولاد از طریق ریخته گری دقیق در مقابل دقت ابعادی حاصل از فرآیند ماشینکاری، قابل مقایسه نیست، حتی اگر با سایر روش های ریخته گری دیگر نیز آن را مقایسه کنیم، دقت ابعادی در ریخته گری دقیق بیشتر است (CT5). البته، حتی با وجود این میزان از دقت، باز هم در قطعات تولیدی، عدم مطابقت ابعادی بوجود می آید که به دلایل مختلف رخ می دهد. این دلایل شامل موارد زیر می شوند:

  • خطاهای سیستماتیک: عملکرد نامناسب ریخته گر، مونتاژ نادرست مدل مومی و … اینگونه عیوب با بکارگیری دقیق تر و بهبود تکنولوژی مورد استفاده بر طرف می شوند.
  • خطاهای تصادفی: در اینگونه خطاها رفع نواقص، دشوار یا تقریباً غیرممکن است. عامل دیگری که روی اندازه و خصوصیات مدل مومی و ریخته گری تأثیر می گذارد، تغییر شکل می باشد. این حالت بخصوص در قسمت هایی که ضخامت دیواره ثابت نیست، رخ می دهد.

عوامل اصلی موثر بر دقت ابعادی ریخته گری فولاد:

  • انبساط حجمی (انقباض): علت بوجود آمدن اینگونه عیوب، متریال استفاده شده در ریخته گری می باشد ؛ موم، مواد پوسته و مواد ریخته گری، تأثیر قابل توجهی بر دقت قالب ها و الگوهای مومی دارد.
  • تغییر شکل مدل های موم: علت عمده ایجاد این عیب، به نحوه پردازش و نگهداری مدل مومی مربوط می شود.
  • تغییر شکل پوسته: ترکیب لایه ها، روش ذوب موم، احتراق و نحوه لایه زنی در این مورد موثر است.
  • تغییر شکل خود ریخته گری: شکل سیستم راهگاهی و ورودی مونتاژ، دمای پوسته، دمای ریخته گری و نوع عایق در ایجاد این عیب اثرگذار هستند.

البته در برخی موارد قطعاتی با هندسه خاص وجود دارند که در هنگام ریخته گری دقیق، حتی اگر به هر یک از مراحل فرآیند ریخته گری فولاد توجه بیشتری هم داشته باشیم، امکان تغییر شکل در آنان وجود دارد.

برای مثال براکت زیر را در نظر بگیرید، بسیار دیواره نازکی دارد و طول آن بلند است، پس شکی در آن نیست که این قطعه پس از ریخته گری دقیق دچار تغییر شکل خواهد شد.

چه عواملی بر ابعاد قطعات فولادی تأثیر میگذارد؟

 آنچه که درباره این قطعه می توان انجام داد، این است که از طریق روشی طراحی براکت ها اصلاح شده تا تولیدکننده قادر باشد با حدقل فرآیندهای ثانویه، قطعه را تولید کند. در نتیجه، اگرچه تعداد زیادی کارخانه ریخته گری فولاد ضد زنگ وجود دارد، اما این تنها به خودی خود کافی نیست. شرکتی موفق است که بتواند در مواجه با چالش های گوناگون به خوبی از آنها سربلند بیرون آید و این مهمترین دلیل برای انتخاب صنعت گستر است. پس اگر به دنبال خدمات ریخته گری استیل در ایران هستید، لطفا با ما تماس بگیرید!

دیدگاه خود را ارسال کنید...

Call Now Button
×

سلام، وقت بخیر

تیم پشتیبانی ما آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان می باشد. در صورت تمایل می توانید از طریق شماره تماس یا ایمیل: "sgicofficial@gmail.com" نیز با ما در ارتباط باشید.

× WhatsApp