هنگام انتخاب شیرآلات صنعتی مناسب برای پروژه خود، انتخاب بین شیرآلات استیل یا شیرآلات برنجی امری بسیار مهم است. به دلیل تفاوت در متریال آن ها، اغلب یکی از آن ها برای پروژه مناسب تر از دیگری است. انواع مختلف شیرآلات با متریال متفاوت در بازار وجود دارد، با این حال این مقاله به مقایسه شیرآلات استیل و برنجی می پردازد.

شیرآلات برنجی

برنج یکی از آلیاژهای پایه مس است که از پلاستیک قوی تر است. این مقاومت اضافی سبب گرانتر شدن قیمت این شیرآلات نسبت به شیرآلات PVC یا پلاستیکی شده است.تبدیل شیرآلات برنجی به استنلس استیل | ریخته گری فولاد ضد زنگ | ریخته گری دقیق

برنج مخلوطی از مس و روی و بعضاً سایر فلزات است. به دلیل ماهیت آن به عنوان یک فلز نرم، دارای مقاومت در برابر خوردگی بسیار خوبی در مقابل شیرآلات پلاستیکی است. همچنین قادر به جذب و تحمل گرمای بیشتری نسبت به پلاستیک است و همین ویژگی ها شیرآلات برنجی را به گزینه مناسب تری در سیستم های لوله کشی منزل تبدیل کرده است.

یک تفاوت قابل توجه بین شیرآلات استنلس استیل و برنجی این است که شیرآلات برنجی قابلیت جوشکاری بیشتری نسبت به شیرآلات استیل زنگ دارند. این ویژگی، قابلیت همه کاره بودن آنها را نشان میدهد. با این حال، شیرآلات برنجی اشکالاتی زیادی نیز دارند.

اغلب اوقات، شیرآلات برنجی حاوی مقدار کمی سرب هستند. بیشتر اوقات آنها با مقادیر کمتر از 2٪ سرب تولید میشوند، با این وجود این برای بسیاری از مصرف کنندگان شک و تردید ایجاد می کند. در حقیقت، FDA استفاده از شیرهای برنجی را تأیید نمی کند مگر اینکه دارای گواهینامه بدون سرب باشند. هنگام انتخاب متریال شیرآلات برای پروژه بعدی خود احتیاط کنید.

براس کسب اطلاعات بیشتر در مورد مضرات وجود سرب در شیرآلات، نگاهی به مقاله ای که برایتان آماده کرده ایم بیندازید:

حتما بخوانید :   استنلس استیل در شیرهای آب و شیرآلات بهداشتی

شیرآلات استنلس استیل

در حالیکه شیرآلات از جنس فولاد ضد زنگ گزینه گران تری نسبت به برنج هستند، اما فولاد فلزی بسیار پایدار و مقاوم است. در حالیکه برنج یکی از آلیاژهای مس است، فوتبدیل شیرآلات برنجی به استنلس استیل | ریخته گری فولاد ضد زنگ | ریخته گری دقیقلاد ضد زنگ یک آلیاژ آهن است که با کروم و نیکل مخلوط شده است.

خاصیت متریال شیرآلات به این معنی است که این شیرآلات قادر به مقاومت در برابر نشتی هستند. فولاد قادر است در دماهای بالاتری نسبت به برنج کار کند و دارای دوام بیشتری است. شیرآلات استیل بهترین گزینه در شرایط فشار و دما بالا هستند. آنها همچنین یک آلیاژ عالی برای مقاومت در برابر خوردگی هستند.

یکی از انواع آلیاژهای استنلس استیل، استیل 316 است که در برابر خوردگی مقاوم می باشد؛ زیرا دارای نیکل بیشتری است و همچنین حاوی مولیبدن است. این ترکیب آهن، نیکل و مولیبدن شیرآلات را در برابر کلریدها مقاوم می کند، که در محیط های دریایی بسیار مفید است.

تفاوت: بصورت کلی

شیرآلات از جنس استنلس استیل و برنجی دارای تفاوت های قابل توجهی هستند که باید در نظر بگیریم.

  1. قیمت: شیرآلات استیل از شیرآلات برنجی گرانتر هستند. اگر هر دو ماده نیازهای پروژه شما را برآورده می کنند و بودجه شما محدود است، برای صرفه جویی در هزینه از شیرآلات برنجی استفاده کنید.
  2. تأییدیه FDA: FDA شیرآلات برنجی را تأیید نمی کند مگر اینکه آنها دارای گواهینامه بدون سرب باشند و همین موضوع باعث میشود در صنایع غذایی استفاده نشوند. با این حال، فولاد ضد زنگ برای استفاده در صنعت توسط FDA تأیید شده است.
  3. جوشکاری: به دلیل ترکیب شیمیایی، شیرآلات برنجی برای جوشکاری بسیار بهتر از استنلس استیل هستند. برای بهره گیری از فولاد ضد زنگ در جوشکاری، اغلب باید لایه اکسیدی آن را بشکنید.
  4. مقاومت در برابر خوردگی: برنج  دارای مقاومت در برابر خوردگی بهتری نسبت به پلاستیک است. با این حال، فولاد ضد زنگ هنوز هم در بخش مقاومت در برابر خوردگی، به ویژه در محیط های دریایی، بهترین است.

این فاکتورها را باید در هنگام تصمیم گیری در انتخاب متریال شیرآلات صنعتی برای پروژه بعدی خود در نظر بگیرید. همیشه قبل از انتخاب شیرآلات برای محصول خود به نوع صنعت، نیازها و موادی که به آن علاقه دارید، توجه کنید و تحقیق مناسبی انجام دهید.

اما درباره ایمپلرها چطور؟ آیا باید پروانه پمپ صنعتی را نیز از جنس استنلس استیل تهیه کنیم؟

پروانه پمپ استیل یکی محصولات مجبوب خط تولید ما است. بسیاری از مشتریان ما هنگام تماس با ما و فرستادن مشخصات محصولشان به دنبال نوع برنزی آن هستند. حال میخواهیم به شرح این موضوع بپردازیم که چرا پیشنهاد ما پروانه پمپ استیل است. استنلس استیل به دلیل ویژگی های سطحی، مقاومت کلی و طول عمر بالا همیشه گزینه ایده آلی در تولید پروانه پمپ های صنعتی بوده است، اما برنز سال ها بخاطر صرفه جویی در منابع، سهولت در تولید و وزن سبک تر آن در تسهیل عملکرد هیدرولیکی، استاندارد صنعت بوده است.

برنز بادوام است و استفاده از فولاد ضد زنگ معمولاً مختص شرایط ویژه و پروژه های سفارشی است زیرا این کار هزینه بیشتری در بردارد. همچنین در تیراژهای پایین تولید ایمپلر با آلیاژ برنز به روش ریخته گری دقیق آنچنان به صرفه نیست و بهتر است با ریخته گری ماسه ای تولید شود. این مهم یکی دیگر از دلایلی است که ما ریخته گری پروانه پمپ ها را با آلیاژ فولاد ضد زنگ به مشتری پیشنهاد میدهیم. با پیشرفت در تکنولوژی ساخت، فولاد ضد زنگ به گزینه مناسب تری تبدیل شده است و در بسیاری از موارد، پروانه پمپ استیل عملکرد بهتری از خود نشان میدهند. چراکه در شرایط خوردگی و سایش، احتمال خرابی و تعمیرات در آنها کمتر است.

تبدیل پروانه پمپ برنزی به استنلس استیل | ریخته گری فولاد ضد زنگ | ریخته گری دقیق | ایمپلر استیل

تبدیل پروانه پمپ برنزی به استنلس استیل | ریخته گری فولاد ضد زنگ | ریخته گری دقیق | ایمپلر استیل

انتخاب بر اساس سختی

اگرچه سختی فلز تنها معیار مقاومت در برابر سایش نیست، اما شاخص مناسبی در انتخاب بهترین متریال است. در اینجا لیستی از مواد متداول که ایمپلرها از آن ساخته می شوند (به ترتیب افزایش مقاومت در برابر سایش) آورده شده است:

دوری از سنت و مبارزه با خوردگی

شما همان میزان مقاومت در برابر خوردگی را که از فولاد ضد زنگ دریافت خواهید کرد، از برنز بدست نمی آورید. ویژگی های سطحی برنز باعث می شود که با گذشت زمان سریعتر ساییده شود و آلیاژهایی که معمولاً برای تقویت پروانه پمپ برنزی استفاده می شوند، در معرض روی زدایی قرار میگیرند، که باعث حل شدن روی و نامرغوب شدن فلز می شود. پروانه پمپ استیل با گرید 303 و 304 در همه زمینه ها به جز موارد بسیار خورنده، بهترین انتخاب است.

اگرچه ممکن است در برخی از کاربردها در شرایط سخت با غلظت های شیمیایی بسیار بالا، فولاد ضد زنگ  نیز انتخاب مناسبی نباشد، از استنلس استیل تنها می توان در بخش هایی که شامل اسید و قلیا هستند استفاده کرد. در حقیقت، ایمپلر استیل 316 منحصراً برای مصارف خوراکی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. گرید های خاصی از برنز نیز وجود دارد که مقاومت در برابر خوردگی قابل مقایسه ای دارند اما ساخت آنها دشوارتر و گران تر خواهد بود.

تصویر بزرگتر را ببینید

هنگام انتخاب متریال پروانه پمپ ها، باید ارزش فولاد ضد زنگ را مدت زمان طولانی نسبت به سایر فلزات در نظر بگیرید. برای مثال:

  • کاربرد
  • استحکام
  • مقاومت در برابر خوردگی
  • مقاومت در برابر سایش
  • مقاومت سایشی در برابر حفره زایی (سایش فلزات سخت در مقابل نرم)
  • هزینه تمام شده

استنلس استیل دوام بیشتری از خود نشان میدهد و همچنین ویژگی های سطحی آن منجر به بهبود عملکرد هیدرولیکی پایدار، بهره وری انرژی، بهبود مقاومت شیمیایی و انعطاف پذیری، کاهش پتانسیل خوردگی یا تخریب، افزایش انسجام بین ایمپلرها، تمیز کردن آسان و کاهش هزینه نگهداری می شود. این موارد ذکر شده باعث افزایش طول عمر و ارزش آن در نگاه کلی می شود. 

حتما بخوانید :   مقاومت فولاد ضد زنگ در برابر خوردگی

اجازه دهید متخصصان و کارشناسان صنعت گستر به شما کمک کنند تا بهترین ترکیبی که متناسب با کاربرد و نیاز شما است، پیدا کنید. برای بیش از یک دهه متخصصان صنعت گستر به دنبال پیدا کردن راه حل هایی برای افزایش کیفیت، به حداکثر رساندن کارایی و به حداقل رساندن مسائل و نگرانی های ایمنی بوده اند.

دیدگاه خود را ارسال کنید...

Call Now Button
×

سلام، وقت بخیر

تیم پشتیبانی ما آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان می باشد. در صورت تمایل می توانید از طریق شماره تماس یا ایمیل: "sgicofficial@gmail.com" نیز با ما در ارتباط باشید.

× WhatsApp