مزایای ریخته ­گری دقیق

روش­ های مختلفی برای ساخت قطعات فلزی وجود دارد، فناوری ریخته­ گری دقیق یکی از اصلی ­ترین فرآیندها برای این قطعات فلزی است. با توسعه ریخته گری دقیق، این فرآیند به دلیل مزایای آن مانند هزینه کم، آزادی در ط راحی، محدودیت نداشتن در کمیت و غیره بسیار محبوب است. بنابراین در انتخاب تکنولوژی برای تولید یک محصول، ریخته ­گری دقیق همیشه اولین انتخاب است. در اینجا برخی از مهم­ترین مزایای ریخته ­گری دقیق را بررسی می­کنیم.

آزادی در طراحی

مزایای ریخته گری دقیق

پیچیدگی در طرح

از مزایای ریخته گری دقیق میتوان به آزادی در طرح و ساخت اشکال پیچیده اشاره کرد. در مقایسه با سایر روش ها، این روش می­تواند محصولاتی تولید کند که طراحی اصلی آنها فورج باشد. مهم تر اینکه برای تولید قطعات دشوار، حتی برای قطعاتی که شکل داخلی بسیار پیچیده­ ای دارند، ریخته­ گری دقیق بسیار ایده­ آل است. هیچ محدودیت طراحی در آن وجود ندارد زیرا قالب فلزی و مومی که به شکل قطعه نهایی است با توجه به ابعاد محصولات ساخته می­شوند و با ریختن فلز مایع به داخل قالب محصول شکل می­گیرد. پس از خنک شدن، به حالت جامد تغییر شکل می­دهد. در صورتی که در هنگام فورج، محصول با استفاده از شفت گردی که در دمای بالا قرار دارد در بین دو قالب فلزی پرس می­شود و به شکل دلخواه در ­می­ آید.

با مقایسه این نوع ریخته ­گری با روش­ های دیگر می­توان به خوبی فهمید که چرا هیچ محدودیتی در طراحی وجود ندارد.

هزینه رقابتی ساخت

هزینه ساخت ریخته­ گری دقیق، شامل هزینه ی تمام شده ی هر قطعه و قالب فلزی میباشد. اگرچه هزینه قالب فلزی ریخته­ گری دقیق نسبت به روش فورج، رقابتی تر است. چراکه به علت استهلاک بالا در فورج قالب ها باید به سرعت تعمیر و نگهداری شوند. بنابراین هزینه قالب در روش­های دیگر بسیار بالا است. کیفیت بالای قالب فلزی هزینه بیشتری نیز در ریخته گری دقیق به همراه دارد که در زمانی نه چندان طولانی جبران خواهد شد.

صافی سطح عالی

مزایای ریخته گری دقیق

صافی سطح بی نظیر

میزان تلورانس ریخته­ گری دقیق از سایر فرآیندهای ریخته­ گری، دقیق تر است. این میزان تلورانس بالا کمک می­کند تا ماشین کاری مورد نیاز کمتر شود و یا اصلا حذف گردد. این روش صافی سطح بی نظیری به ما ارائه می­دهد. حتی گاهی هیچگونه عملیات صافی سطحی لازم نیست. با این حال ریخته­ گری ماسه­ ای و فورج چنین مزیتی ندارند.

 

کاهش عملیات ثانویه

در ریخته ­گری دقیق، به خصوص برای ریخته ­گری با استنلس استیل، می­توان از سطح تلورانس مناسب CT5-CT6 بهره­ مند شد که از ماشین­کاری اضافه جلوگیری می­کند. حتی اگر تلورانس بسته تری لازم باشد، در هنگام ریخته ­گری تنها کمی ماشین کاری لازم است که بعد از آن حتی کمتر از قبل به ماشین کاری نیاز خواهیم داشت. بنابراین عملیات ثانویه به شکل چشمگیری کاهش میابد و  از این موضوع میتوان به عنوان یکی دیگر از مزایای ریخته گری دقیق یاد کرد.

عیوب کمتر در ریخته گری

مزایای ریخته گری دقیق | پرینتر سه بعدی ریخته گری

پرینتر سه بعدی در ریخته گری دقیق

ریخته ­گری دقیق با استفاده از فرآیندهای تمیزتر نسبت به ریخته­ گری ماسه­ ای می­تواند محصولاتی با کیفیت خوب و نقص کمتر تولید کند. از آنجا که فرایند ریخته­ گری دقیق می­تواند کنترل فرآیند قابل اطمینانی ارائه دهد، درصد ضایعات نیز بسیار کمتر از ریخته­ گری ماسه ای است. البته این بدان معنا نیست که هیچ عیبی وجود نخواهد داشت. به همین دلیل در کارخانه ­های ریخته ­گری دقیق بعد از تولید، قطعه کاملا بررسی می­شود تا اطمینان حاصل گردد که مصرف کننده قطعه ای بدون عیب دریافت میکند.

 

 

تیراژ پایین

فرآیند ریخته گری دقیق می تواند برای تولید قطعات در بازه های کوچک و همچنین در دسته هایی با مقادیر زیاد مورد استفاده قرار گیرد. برخلاف فرآیند فورج، به دلیل هزینه بالای قالب فلزی و نیروی کار، تقاضا برای شروع تولید باید بسیار بالا باشد. بنابراین حتی مقادیری فقط با  100 قطعه نیز برای تولید امکان پذیر است. چنانچه هزینه تولید تقریباً با تولید تیراژ بالا یکسان می­باشد.

دیدگاه خود را ارسال کنید...

دانلود کاتالوگ

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید!
Call Now Button
×

سلام، وقت بخیر

تیم پشتیبانی ما آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان می باشد. در صورت تمایل می توانید از طریق شماره تماس یا ایمیل: "sgicofficial@gmail.com" نیز با ما در ارتباط باشید.

× WhatsApp