هنگامی که میخواهیم یک قطعه فلزی را طراحی و تولید کنیم، ریخته گری دقیق همیشه به دلیل دقت بالا، ضایعات کمتر، آزادی در طراحی و هزینه تولید پایین مورد توجه قرار می گیرد. اما این بدان معنا نیست که ریخته گری دقیق بی نیاز از هر فرآیند دیگری است. این روش در بعضی موارد نمی تواند به تلورانس مدنظر برسد، اما می توان با عملیات ماشینکاری آن را بهبود بخشید. ماشینکاری یک فرآیند مجزا برای اطمینان از وجود دقت مطلوب در محصولات است. ماشینکاری های رایج عبارتند از ماشینکاری در فرآیند ریخته گری دقیق، ریخته گری ماسه ای، ریخته گری تحت فشار، ماشینکاری در فرآیند فورج، میله گردها و… .

ما به عنوان تولیدکنندگان ریخته گری دقیق، در مورد ماشینکاری در ریخته گری دقیق صحبت خواهیم کرد.

 

 ماشینکاری در ریخته گری دقیق چیست؟

ماشینکاری فرآیندی است که برای برش و اصلاح قطعه اولیه (قطعه خام در ریخته گری دقیق) جهت رسیدن به یک محصول نهایی مطلوب، بکار گرفته می شود. این عمل یک روش عالی برای مطمئن شدن از میزان دقت قطعات مختلف است. کارگران با استفاده از برش، مته کاری، فرم دهی، سنگ زنی و عملیات های دیگر برای تولید قطعات نهائی در ریخته گری دقیق از ماشین کاری استفاده می کنند تا در آخر محصولات از دقت و دوام کافی برخوردار باشند.

عملیات ماشینکاری در ریخته گری دقیق | ماشین کاری قطعات صنعتی | خدمات ماشینکاری

 

انواع مختلف عملیات ماشینکاری وجود دارد که هر کدام قادر به تولید هندسه و ساختار سطحی خاصی هستند.

تراشکاری (turning): از یک ابزار برش تک لبه برای حذف مواد از یک قطعه ریخته گری دقیق به صورت چرخشی استفاده می شود، تا در نهایت یک شکل استوانه ای پدید آید. حرکت اولیه با چرخش قطعه ایجاد می شود و ادامه حرکت با حرکت آرام ابزار برشی در جهتی موازی با محور چرخش قطعه صورت میگیرد.

مته کاری (drilling): برای ایجاد یک سوراخ گرد استفاده می شود. این کار با یک ابزار چرخشی انجام می شود که به طور معمول دارای دو یا چهار لبه برشی مارپیچی شکل است. این ابزار در جهتی موازی با محور چرخش خود به داخل قطعات ریخته گری دقیق نفوذ می کند تا سوراخی گرد ایجاد شود.

بورینگ (boring): از ابزاری با یک نوک تیز خم شده استفاده میشود که در یک سوراخ از قبل ایجاد شده در قطعه، به صورت حرکت چرخشی پیش می رود تا سوراخ را کمی بزرگ کرده و دقت آن را بهبود بخشد. این فرآیند، یک عملیات تکمیلی مناسب است که در مراحل نهایی تولید محصول استفاده می شود.

برقوکاری (reaming): یکی از عملیات اندازه گیری است که مقدار کمی فلز را از سوراخ خارج می کند (به وسیله برقوکاری، سوراخ‌های منظم و دقیق ایجاد می‌شود.).

فرزکاری (milling): یک ابزار چرخان با چندین لبه برشی به آرامی به قطعه نزدیک میشود تا یک صفحه یا سطح صاف ایجاد کند. جهت حرکت آن عمود بر محور چرخش ابزار است. سرعت حرکت توسط فرز برشی چرخان تأمین می شود.

همچنین عملیات های ماشینکاری متداول دیگری نیز وجود دارد. در ریخته گری دقیق برای رسیدن به دقت مناسب در ابعاد و تلورانس، فقط می توان از فرآیند  CNC استفاده کرد، که البته هزینه آن بالا است.

حتما بخوانید :   تبدیل قطعات جوشکاری شده به ریخته گری دقیق

چرا ماشینکاری برای ریخته گری دقیق مورد استفاده قرار میگیرد؟

یکی از اصلی ترین مزایای ماشینکاری، دقت آن است. اگر میزان تلورانس و ابعاد برای قطعه ریخته گری دقیق خیلی بسته است، قطعه یا سوراخ ایجاد شده باید ماشینکاری شود. فرآیندهای مختلف ریخته گری از ویژگی های مختلفی برای دستیابی به تلورانس های مشخص برخوردار هستند.عملیات ماشینکاری در ریخته گری دقیق | ماشین کاری قطعات صنعتی | خدمات ماشینکاری

همچنین ماشینکاری صافی سطح مطلوبی را ایجاد میکند برای مواردی که نیاز است قطعه به یک جزء یا مونتاژ دیگر متصل شود. ماشین کاری هزینه زیادی نیاز دارد، مخصوصا زمانی که باید برای قسمت های مختلف قطعه عملیات های متفاوتی از یکدیگر انجام شود. همچنین برای تغییر تنظیمات دستگاه های ماشینکاری برای هر صفحه ای که ماشینکاری می شود، زمان جداگانه ای نیاز است. ریخته گری دقیق یکی از محدود روش هایی است که هزینه ماشینکاری ثانویه را از بین می برند (یا کاهش میدهد).

 

ریخته گری دقیق تقریباً در کلیه صنایع (کشاورزی، پزشکی، خودروسازی، پمپ سازی و شیرآلات سازی و …) برای تولید اجزای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. ماشینکاری ریخته گری دقیق شامل فرآیند ماشینکاری قطعه بعد از تولید، به منظور ارائه محصولی مطابق با خصوصیات مورد نیاز شرکت مقصد است. در این نوع صنایع مهم آن است که مطمئن شویم قطعات بعد از ماشینکاری به نتیجه مطلوب ما می رسند، که صنعت گستر در این زمینه دارای تجربه و توانایی برای ارائه خدمات و محصولات به شما است.

دیدگاه خود را ارسال کنید...

Call Now Button
×

سلام، وقت بخیر

تیم پشتیبانی ما آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان می باشد. در صورت تمایل می توانید از طریق شماره تماس یا ایمیل: "sgicofficial@gmail.com" نیز با ما در ارتباط باشید.

× WhatsApp